Nadpobudliwość psychoruchowa

Do jakiego specjalisty w Warszawie warto się udać przy podejrzeniu ADHD?

Diagnostyka ADHD, czyli nadpobudliwości psychoruchowej jest dzisiaj na znacznie wyższym poziomie niż kiedyś. Gdy rodzice podejrzewają tego typu dolegliwość u swojego dziecka, konieczne będzie udanie się do dobrego specjalisty. Kogo należy wtedy wybrać?

Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli ADHD to dolegliwość określana również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, która podlega klasyfikacji jako zaburzenia hiperkinetyczne. Zaliczana jest ona do kategorii zaburzeń psychicznych, które polega na trudnościach w koncentracji, hiper aktywności, impulsywności.

Co może wskazywać na ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi może być kłopotliwy w diagnozowaniu, ponieważ jego objawy często są mylnie interpretowane. Warto więc poznać, jakie z nich mogą wskazywać na ten problem.

Wśród głównych objawów towarzyszących ADHD znajdują się przede wszystkim:

• trudności w koncentracji
  • częste zmienianie celu uwagi
  • nadmierna aktywność ruchowa
  • niecierpliwość
  • impulsywność działania
  • nieskrępowane wyrażanie emocji

Najczęściej tego typu dolegliwość diagnozowana jest u dzieci od 5-6. roku życia, czyli na wczesnym etapie rozwoju. Aby mówić o ADHD, objawy muszą utrzymywać się przynajmniej przez pół roku.

Do kogo z ADHD?

Właściwa diagnostyka ADHD jest bardzo ważna, ponieważ dolegliwość tego typu może powodować u dzieci i młodzieży znaczne problemy, na przykład w interakcji z otoczeniem, trudnościach w nauce. Gdy podejrzewana jest nadpobudliwość Warszawa to jedno z wielu miast na mapie Polski, w którym można skorzystać z kompleksowej, fachowej diagnostyki w tym właśnie kierunku. Jacy specjaliści zajmują się wówczas takimi czynnościami?

Diagnostykę w kierunku ADHD najczęściej prowadzą:

• psycholog
  • psychoterapeuta
  • psychiatra

Dodatkowo, w procesie diagnostycznym mogą brać udział inni specjaliści, na przykład pediatra czy neurolog.

Diagnostyka ADHD – na NFZ czy prywatnie?

Generalnie, rodzice, którzy chcą zdiagnozować swoją pociechę pod kątem ryzyka występowania ADHD, mogą zdecydować się na wizytę gabinecie posiadającym podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia albo mogą udać się do specjalisty prywatnie. Pierwsza opcja nie jest związana z opłatą – dzieci do 18. roku życia są ubezpieczone na NFZ. Niestety, minusem jest czas oczekiwania na wizytę, na którą można czekać nawet parę tygodni. Z kolei w przypadku prywatnych wizyt do specjalisty można dostać się już znacznie szybciej, lecz za opłatą. Cena wizyty prywatnej to najczęściej 100-200 złotych.